127 Obserwatorzy
5 Obserwuję
MaiTakeru

Tak wiele książek, a tak mało czasu.

Witam! :) Jestem również aktywna na LubimyCzytac (jako MaiTakeru). Ulubione gatunki: fantastyka, literatura faktu, książki historyczne, podróżnicze i religijne. 

Teraz czytam

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
autor nieznany, Zespół biblistów polskich
O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempis

Kroniki marsjańskie

Kroniki marsjańskie - Ray Bradbury

Wciągający zbiór luźno powiązanych ze sobą opowiadań, których akcja – zgodnie z tytułem książki – rozgrywa się na Marsie na przestrzeni wielu lat. Poszczególne opowieści są niezwykle nastrojowe, a bardziej niż na zagadnieniach naukowych (których praktycznie tu nie ma) skupiają się na psychice i emocjach bohaterów. Muszę powiedzieć, że bardzo odpowiadało mi takie podejście autora, bo dzięki temu czytelnik nie czuje się przytłoczony fantastyczną stroną historii, co bywa bolączką nowszych pozycji sci-fi. Poza tym dzięki wspomnianej już atmosferze intymności lektura jest w pewien sposób wyjątkowa i zostaje na dłużej w pamięci.

 

Owszem, niektóre opowiadania są dość przewidywalne, ale nie znaczy to, że brak tu ciekawych pomysłów – wręcz przeciwnie; pod tym względem szczególnie przypadła mi do gustu pierwsza historia, bardzo oniryczna. Oprócz tego sama wizja Marsjan i ich cywilizacji pobudza wyobraźnię swym… pięknem.

 

Podsumowując – przed wami spokojne, skupione na bohaterach historie z gatunku sci-fi. Nie jest to rzecz powszechnie spotykana i dlatego warto jej spróbować, a nuż takie spojrzenie na fantastykę „kosmiczną” wam zasmakuje? Mnie zasmakowało. Trzeba tylko liczyć się z dość mocnym niekiedy moralizowaniem - nie da się ukryć, że głównym celem autora była diagnoza kondycji ludzkości.

 

PS. W jednym z opowiadań można znaleźć b.wyraźne zalążki najbardziej znanej historii pisarza, czyli "451 stopni Fahrenheita". Ot, takie ciekawe znalezisko. :)