127 Obserwatorzy
5 Obserwuję
MaiTakeru

Tak wiele książek, a tak mało czasu.

Witam! :) Jestem również aktywna na LubimyCzytac (jako MaiTakeru). Ulubione gatunki: fantastyka, literatura faktu, książki historyczne, podróżnicze i religijne. 

Teraz czytam

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
autor nieznany, Zespół biblistów polskich
O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempis

Święta Monika

Święta Monika - Krzysztof Rafał Prokop

Książeczka jest podzielona na dwie części; w pierwszej poznajemy dzieje życia św. Moniki, a w drugiej - dzieje jej kultu w Kościele.

 

Jako że jedynym dokumentem z epoki opisującym dokładniej tę kobietę jest filozoficzna autobiografia jej syna, czyli "Wyznania" św. Augustyna, to znajdziemy tutaj wiele obszernych cytatów z tego dzieła. Uważam to za największą zaletę publikacji, bo "Wyznania" to piękne i bardzo wzruszające świadectwo. Jednak oprócz słów biskupa z Hippony, książka ta cytuje obszernie również poprzednie biografie św. Moniki wydane w Polsce, co uważam już za pewien problem. Cytaty takie zajmują często całe strony, przez co mało jest tu od samego Krzysztofa R. Prokopa.

 

Rozdział poświęcony kultowi matki św. Augustyna jest już na szczęście pozbawiony tej przypadłości; uważam za to, że jest trochę za krótki. Chciałabym poznać więcej szczegółów. Poza tym korekta publikacji mogła być lepsza - znajdziemy tu trochę powtórzeń i różnych kwiatków.

 

Mimo wszystko książka umożliwia czytelnikowi poznanie życia tytułowej świętej na tyle, na ile jest to możliwe w obliczu skąpych źródeł. Czyta się lekko, także uważam całość za przyzwoitą lekturę.