128 Obserwatorzy
5 Obserwuję
MaiTakeru

Tak wiele książek, a tak mało czasu.

Witam! :) Jestem również aktywna na LubimyCzytac (jako MaiTakeru). Ulubione gatunki: fantastyka, literatura faktu, książki historyczne, podróżnicze i religijne. 

Teraz czytam

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
autor nieznany, Zespół biblistów polskich
O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempis

La représentation de Jérusalem et de la Terre sainte dans les récits de pèlerins européens au XVIe siècle

La représentation de Jérusalem et de la Terre sainte dans les récits de pèlerins européens au XVIe siècle - Jean-Luc Nardone

Publikacja ta stanowi zbiór pięciu relacji z podróży do Ziemi Świętej, spisanych w XVI wieku przez pięciu różnych pielgrzymów. I nie używam tu przymiotnika "różni" ot, tak sobie - autorzy są rozmaitych narodowości (mamy tu Włocha, Hiszpana, Portugalczyka, Niemca i Anglika), znajdziemy wśród nich katolików i protestantów, osoby świeckie i zakonników, a nawet jednego muzyka i jednego obieżyświata.

 

Celem tego zbioru było pokazanie mnogości spojrzeń na Ziemię Świętą. Nietrudno o spore różnice - w relacji angielskiego protestanta znalazło się wiele zjadliwości odnośnie wierzeń katolickich, natomiast w notatkach arystokraty porwanego przez muzułmanów sporo miejsca zajmuje, rzecz jasna, opis okresu niewoli.

 

Mnie najprzyjemniej czytało się zapiski Francisco Guerrero, hiszpańskiego kapelmistrza, który całe życie marzył o podróży do Jerozolimy, a swe pragnienie zrealizował dopiero w wieku 60 lat. Z tej relacji wylewa się żarliwa pobożność, miłość do Boga i... do muzyki. Dużym plusem jego wywodu jest też przejrzystość oraz opisy tradycyjnych podań związanych z rozmaitymi miejscami w Ziemi Świętej.

 

Słowem - to ciekawy wybór ze starannym opracowaniem tekstów. Nie zdążyłam przeczytać wszystkich relacji w całości i chętnie wróciłabym kiedyś do tej książki.