127 Obserwatorzy
5 Obserwuję
MaiTakeru

Tak wiele książek, a tak mało czasu.

Witam! :) Jestem również aktywna na LubimyCzytac (jako MaiTakeru). Ulubione gatunki: fantastyka, literatura faktu, książki historyczne, podróżnicze i religijne. 

Teraz czytam

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
autor nieznany, Zespół biblistów polskich
O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempis

Legendy Irlandii

Legendy Irlandii - Margaret Simpson

Moje pierwsze zetknięcie się z cyklem "Złota dziesiątka" - od razu dodam, że udane. Całość ma sporo naleciałości ze "Strrrasznej historii", ale mimo to widać też unikalne cechy serii.

 

Przykładowo: każda historia z tego top ten jest przedstawiona w innej formie - komiksu, artykułu z czasopisma, wiersza, listów, itd., itp. Przyznam, że po przeczytaniu połowy byłam bardzo ciekawa, co jeszcze w tej kwestii wymyśli autorka. Poza tym po każdej legendzie otrzymujemy część edukacyjną nt kultury oraz historii Celtów (i te fragmenty także przybierają różne konwencje). Całość ilustrują rysunki Michaela Ticknera - sympatyczne, choć nie tak charakterystyczne jak te Martina Browna.

 

Do lektury tego tomiku zachęciła mnie jego tematyka - właściwie nie znałam dotąd żadnego irlandzkiego podania, więc wszystkie je chłonęłam z zainteresowaniem. Praktycznie jedyną postacią, z którą zetknęłam się wcześniej, był święty Patryk z ostatniej legendy. Poprzednie historie odsłaniały więc przede mną nowy świat celtyckiej mitologii, wraz z jego potężnymi bóstwami i dziarskimi herosami. Swoją drogą, można odnaleźć wśród nich pierwowzory Tristana i Izoldy.

 

Polecam, bardzo przyjemny sposób na zapoznanie się z odrobiną celtyckich wierzeń. Szkoda tylko, że większość przedstawionych legend to tylko wycinki większej całości. Niektóre kończą się w taki sposób, że aż chce się poszukać ciągu dalszego. Hmm, może taki właśnie był zamysł twórców? :)